24.07.2025

Ochrona hutnictwa w ogniu negocjacji

1920x810

Ochrona hutnictwa w ogniu negocjacji

Tło i najnowsze spotkanie Zespołu ds. hutnictwa

Na początku 2025 r. Minister Rozwoju i Technologii powołał Zespół ds. poprawy funkcjonowania branży hutniczej. Jego zadaniem jest opracowanie „Planu działań na rzecz wzmocnienia konkurencyjności oraz bezpieczeństwa energetycznego hutnictwa”, obejmującego m.in. mechanizmy taryfowe dla przedsiębiorstw energochłonnych, instrumenty antydumpingowe i wsparcie dla inwestycji w technologie niskoemisyjne.

4 lipca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu. Wzięli w nim udział przedstawiciele resortów Rozwoju i Technologii oraz Klimatu i Środowiska, delegaci Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz reprezentanci związków zawodowych. Dyskutowano przede wszystkim o możliwości obniżenia cen energii dla hut i ustalono ramy dalszych prac.

Drugie spotkanie, przeprowadzone 18 lipca 2025 r. w Katowicach, skupiło się na szczegółach taryf energetycznych i propozycjach ceł antydumpingowych wobec importowanej stali. Uzgodniono, że kolejne posiedzenia Zespołu odbędą się na przełomie lipca i początku sierpnia oraz w połowie września, tak by przedstawić rządowi kompletne rekomendacje do końca III kwartału.

W dokumencie roboczym Zespołu przewidziano cztery główne obszary działań:

  • wprowadzenie stawek energetycznych zapewniających rentowność produkcji hutniczej;
  • mechanizmy wyrównujące konkurencję z importem stali spoza unijnej strefy „zielonego kursu”;
  • wsparcie inwestycji w piece łukowe i instalacje recyklingu stali, zmniejszające zużycie surowca pierwotnego;
  • rekompensaty i zachęty dla zakładów modernizujących się w celu redukcji emisji CO₂.

Napięcie wokół tych rozmów rośnie, gdyż branża hutnicza już sygnalizuje, że bez szybkiej decyzji w sprawie taryf i ceł grożą protesty pracowników. Nadchodzące tygodnie będą więc kluczowe – od efektu prac Zespołu zależy stabilność zatrudnienia w hutach oraz pozycja polskiego przemysłu stalowego w europejskich łańcuchach dostaw.